Let’s finish the construction of the St. Vitus Cathedral, the symbol of the Czech Republic.

The New Organ Play video Adopt a pipe QR Payment

Contribute by QR payment

Support the project of purchasing a new St. Vitus organ with a one-time donation. Just scan the QR code in your banking app on your phone. We would like to thank all donors.

Bank account number: 7191292/0800

News / Records from the Chronicle

21/03/2024

Proběhlo předání staveniště pro stavební úpravy kruchty

Ve středu 13. 3. 2024 došlo k předání staveniště pro stavební úpravy západní kruchty pro svatovítské varhany. Díky tomu mohou započít přípravné stavební práce předcházející instalaci varhan.

Pro zobrazení fotografií a více informací rozklikněte aktualitu.

12/01/2024

Žáci ZŠ Marjánka adoptovali píšťalu

Žáci Základní školy Marjánka v Praze dokázali během adventního jarmarku v prosinci 2023 vybrat částku 13 167 Kč, kterou věnovali na adopci píšťaly svatovítských varhan. Z dalších projektů, na které žáci přispěli, získaly svatovítské varhany nejvyšší podíl. Do benefiční akce se zapojili žáci od nejnižších až po nejvyšší ročníky a na adventním jarmarku nabízeli ručně vyráběné výrobky a cukroví. Jsme vděční žákům ZŠ Marjánka za štědrý dar, kterého si velmi vážíme. Symbolické předání šeku se uskutečnilo v arcibiskupském paláci, kde arcibiskup pražský Mons. Jan Graubner převzal z rukou žáků darovací šek.

09/01/2024

Dar na píšťalu od studentu gymnázia Leonardo V. Academy

Gymnázium Leonardo V. Academy se připojilo k charitativnímu programu na podporu dokončení varhan v katedrále Sv. Víta. Rozhodli jsme se adoptovat varhanní píšťalu, čímž s radostí neseme svůj díl odpovědnosti a stáváme se součástí této nádherné historie a kulturního dědictví. V rámci charitativního projektu na naší škole jsme dokázali vybrat částku 21 000 Kč.

Tato jedinečná iniciativa pro nás není pouze příležitostí zapojit naše žáky do obnovy svatovítské katedrály, ale také příležitostí vytvořit trvalý odkaz pro naši školu. Přidáním našeho jména ke spolufinancování těchto varhan přispíváme k bohatství hudební tradice v naší metropoli.

Text: Gymnázium Leonardo V. Academy

22/12/2023

Vánoční video a poděkování za dar

Společnost Senator Meetings & Incentives s.r.o. darovala na velkou píšťalu svatovítských varhan dar 300.000 Kč. Tohoto daru si velmi vážíme a děkujeme za něj. Při této příležitosti se rozhodla pro své partnery vytvořit vánoční přání v podobě krátkého videa. Odkaz na video přikládáme.

Odkaz na video: https://www.senatormi.eu/pf-2024/

The New Instrument

It would be difficult to find a structure in our country, which could be the equal of the cathedral of St. Vitus. It is a spiritual institution that shapes our relationship with the Creator. It is the first basilica in the country. Moreover, while it may be seen as a visual textbook of Christianity, at the same time it is at the crossroads of our history, where decisions were made about historical outcomes in our land. It is one of the greatest works of art in our country, which in a minute space, concentrates many artistic stages in many contexts. The cathedral is a visual witness to past events and helped to shape our own identity. It is also, however, a living organism, which evolved over half a millennium and even today is still not complete.

It is hard to imagine Prague today without the silhouette of the cathedral. And yet, this silhouette actually looked quite different until recent times. Half of the building (the nave) was missing and was not completed till 1929. The Metropolitan Church is such monumental work, that it will probably never be absolutely completed. Nevertheless, something very significant is missing to this day because, at the completion of construction, there were insufficient funds to install a new organ in the western choir loft of the cathedral. Several attempts have been made; all have been unsuccessful. Finally, today we have a new opportunity. It is up to us to in a time of peace and freedom to fulfill the legacy of our predecessors, in particular, that of the father of the nation, Charles IV and to ‘complete’ the cathedral.

The organ, because of its magnificence, is called the ‘king of instruments’. But is not the instrument of earthly kings for the organ speaks in the voice of God that sometimes gently whispers and infuses our soul with peaceful joy and at other times roars and thunders, sending shivers up our spine. The beauty of the organ lies in the fact that in spite of its monumentality it fulfills the word of Him who did not come to be served, but to serve. Anyone who listens to the music of the organ, is taught humility. It leads one to the art of listening and of harmonizing one’s relationship with his neighbor through singing and prayer. The organ leads us to a more genuine relationship not only with God, but also with our neighbor. For this reason, we want to work together to contribute to the glory of God, to the renown of St. Vitus Cathedral and to the further evolution of the famous musical traditions of our nation.

Dominik Duka OP, Cardinal Archbishop of Prague

An Organ for the Cathedral

The idea of the building of a new organ never disappeared completely: it repeatedly re-emerged, only to be postponed to more favourable times as a result of adverse society-wide events of the war years and also due to the post-war conditions.

The New Instrument

A new instrument may be regarded as a testimony to the capabilities, experience and knowledge of the present generation as well as acting as a legacy to future generations.

The builder of the new organ

The organ building company of Gerhard Grenzing is one of the most experienced companies in this field: it has successfully completed 220 restoration and building projects across continents.

Let’s finish the work of our ancestors. Let’s finish the building of the St. Vitus Cathedral, the symbol of the Czech Republic. The cathedral is missing a dignified voice. Support the building of its organ.
The St. Vitus Organ

Sponsorship / Support

90%

To this day, we’ve successfully raised: 78,836,673 CZK

Thank you!

The Old Organ

The Current Organ
HISTORY OF PIPE ORGANS IN THE CATHEDRAL
WHAT IS THE PIPE ORGAN

The Fund

The St. Vitus Organ Fund was established in accordance with Act No. 227/1997 Sb. by its registration into the fund registry administered by the Municipal Court in Prague, file ref. N 1123, on 19 March 2014.

The registration number of the fund is 02794471.

The bank account of the fund is 2109930876/2700.

Registered office: Hradčanské náměstí 56/16, 119 02 Prague 1 – Hradčany

Purpose of the fund: acquisition of a new representative organ for the St. Vitus Cathedral

 

Contact:

ICLic. Mgr. Ondřej Pavek
Chairman of the Managing Board of the St. Vitus Organ Fund
e-mail: pavek@svatovitskevarhany.com
phone: + 420 603 235 606

František Falta
Coordinator of the Organ for the Cathedral project
e-mail: Frantisek.Falta@apha.cz
phone: +420 733 164 063

 

Members of the Managing Board:

ICLic. Mgr. Ondřej Pávek
Prof. JUDr. Jan Kříž
JUDr. Pavel Müller
Ing. Robert Kolář
Mgr. Vojtěch Mátl

 

Members of the Supervisory Board:

ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer Th.D.
Ing. MgA. Pavel Farský
Mgr. Jakub Skřejpek
Drahoslav Chudoba
Ing. Arch. Marek Štěpán

Contacts

Media inquiries:

Šimon Slavík
Project press agent
e-mail: slavik@bohemianheritage.cz
telefon: +420 734 335 438

Contact for others parties involved in the Organ for the Cathedral project:

Vojtěch Mátl
Vice-chairman of the Supervisory Board
e-mail: vojtech.matl@apha.cz
telefon: +420 737 215 326

Jakub Skřejpek
Bohemian Heritage Fund
e-mail: skrejpek@bohemianheritage.cz

03/12/2022

Varhany pro katedrálu zbrzdil covid i hon za razítky

IVETA KŘÍŽOVÁ

PRAHA Varhany pro svatovítskou katedrálu, na něž se veřejné sbírce vybralo přes 85 milionů, nabraly skluz. A někteří mecenáši, kteří poslali třeba i část svých životních úspor, se začínají ptát, zda nástroj vůbec někdy uslyší. Byť jsou varhany z dílny varhanářského mistra Gerharda Grenzinga již hotovy a ještě letos je čeká cesta ze španělské dílny do Česka, v katedrále je bude možné spatřit nejdříve na sklonku příštího roku. Přitom původně se sliboval rok 2020, smělé plány mluvily dokonce o stoletém výročí republiky 28. října 2018. Jenže zasáhl vše brzdící covid a běh za kulatými razítky a s ním spjaté měsíce náročných výpočtů a zkoušek, do nichž se zapojil i největší český zvon Zikmund.

Míček nyní leží na straně státu, který jakožto vlastník katedrály zajišťuje přípravu kůru k instalaci nástroje. „Stavíme varhany do katedrály, která nepatří církvi ale státu. Katedrála je všemi zainteresovanými vnímána jako nejvzácnější symbol a objekt českého státu, tudíž nároky na umístění varhan jsou o mnohem větší, než je známe z běžných kostelů,“ řekl LN ceremonář a vedoucí Sekretariátu arcibiskupa Vojtěch Mátl s tím, že na řadě je nyní stavební úřad, který schvaluje celkový projekt úprav kůru. „Jde o poslední razítko, které si hrad jako zástupce vlastníka již zajišťuje sám,“ doplnil Mátl, který je rovněž členem správní rady Nadačního fondu varhan.

Než bude kůr připraven, varhany se uskladní ve specifickém skladu. Najít přitom halu o výšce 12 metrů, v níž by mohly stát i největší varhanní píšťaly, bylo oříškem. Nakonec svůj sklad poskytla Policie ČR.

Nejen výška, ale i váha varhan nadační fond značně potrápila. Jelikož ji výrobce úplně neodhadl a také docházelo k úpravám projektu stroje, musela se třikrát přepočítávat statika kůru. Ten se bude muset zpevnit a budou se muset provést nemalé zásahy do elektro rozvodů katedrály. Milionové náklady na stavební práce ale uhradí vlastník, tedy stát.

Předpoklad je, že varhany by se mohly instalovat do katedrály nejdříve příští rok na podzim, je však otázkou, zda se stihnou postavit a naladit do příštích Vánoc. Případně se bude muset počkat až na další jaro 2024. „Byly bychom každopádně rádi, kdyby do konce příštího roku varhany v katedrále stály,“ zdůraznil Mátl. Problém je ale i v počasí. Mokré stavební procesy i tahání kabelů se totiž nesmí dělat přes zimu, stavební práce tak začnou, až se klimatické podmínky srovnají, tedy patrně na jaře. Stavět by se mělo zhruba půl roku, poté se budou sestavovat varhany. „I jejich stavba a naladění podléhají klimatickým podmínkám. Nezřídka se stává, že katedrální stěny jsou omrzlé zevnitř. Uvidíme, jak nám bude prozřetelnost přát,“ podotkl Mátl. Stavební práce se každopádně promítnou i do chodu chrámu, k jeho úplnému uzavření pro liturgie ani turisty by ale dojít nemělo.

Razítkový maraton

Správa Pražského hradu bude v souladu se zákonem o veřejných zakázkách v dohledné době ještě soutěžit firmu, která stavební úpravy kůru provede. „Pro nové varhany je potřeba nejen připravit kůr, ale také dovést nové či přeložit staré silnoproudé a slaboproudé vedení, provést propojení se samostatně stojím hracím stolem, který bude umístěn v transeptu,“ potvrdil LN Štěpán Svoboda, organolog Arcidiecéze pražské. Některé kabelové trasy se budou otevírat poprvé od doby, kdy byla katedrála dostavěna, tedy před téměř sto lety. Bude se tahat sedm až deset kilometrů kabelů, což si vyžádalo opět obrovskou projekční práci, kterou musela dělat prověřená firma, protože katedrála je jeden z nejstřeženějších objektů. Finální stavební práce budou vysoce přesahovat deset milionů korun, odhady podle zjištění LN hovoří až o 17 milionech. Ty už ale nepůjdou ze sbírky Nadačního fondu, který před měsícem zakončil letitý razítkový maraton. Jenže ten spolu s nečekanými výzvami odčerpal i finance z lidem vybrané částky.  „Všechny projekty navíc a červená razítka něco stojí. Prosíme občany i firmy o další pomoc a pochopení. Minimálně ještě pět milionů budeme potřebovat dovybrat,“ uvedl Mátl a doplnil, že je stále možné adoptovat píšťaly, ty nejlevnější jsou již rozebrány, ale ještě zbývá asi třetina, u nichž se startuje na příspěvku deset tisíc korun.

Lidé, kteří na varhany přispívají, reprezentují široké společenské spektrum. Nechybí například prarodiče, kteří píšťalu věnují svým vnoučatům, vdovy, které tím uctívají památku svých zesnulých manželů, podnikatelé, studenti, drobní střadatelé, kteří si na to třeba i vybrali stavební spoření. Jeden mecenáš dokonce věnoval i píšťalu na památku padlých českých vojáků v Afghánistánu, další zase na památku britské královny Alžběty či amerického prezidenta Ronalda Reagana. Symbolické místo bude mít i píšťala věnovaná obětem Heydrichiády. „Děkujeme všem dárcům za důvěru a trpělivost…“ zdůraznil Mátl.

Náklady nečekaně poskočily

S extra náklady, s nimiž se v původním plánu nepočítalo, se v průběhu let lidově řečeno roztrhl pytel. Nejprve se podle Mátla vyskytl akustický problém. Ještě než se varhany postavily, tak Grenzing udělal pro jistotu ještě jedno zkušební měření akustiky katedrály a přišel na velmi důležitou věc: pískovec, z něhož je katedrála vystavěna, pohlcuje zvuk. Kdyby nedošlo k úpravám konstrukce, tak by varhany nebyly slyšet vepředu. „Proto muselo dojít k zvýšení stroje tak, že zvuk poletí do katedrály nikoli po stěnách, ale po oknech. Sklo netlumí,“ vysvětlil Mátl. Navíc se vše muselo dle přání památkářů i kardinála řešit tak, aby nebyla zakryta ani část Kyselovy růžice za varhanami.

Další velkou výzvou byl požadavek na požární odolnost varhan. Přišlo nařízení, že nástroj musí vydržet 15 minut hořet a po 15 minutách nesmí spadnout dopředu ale dozadu, aby to neohrozilo lidi evakuující se z katedrály, případně hasiče. Průchod pod kůrem katedrály je totiž hlavní evakuační prostor z chrámu. „Několik měsíců trvalo sehnat odborníka, který by byl schopný vůbec to celé spočítat, navrhnout konstrukční úpravy tak, abychom vše splnili a získali tak další kulaté razítko,“ podotkl Mátl.

Další obava byla, aby varhany konstrukčně nespadly. Výrobce má sice se stavbou desítek a stovek varhan celoživotní zkušenosti, ale podložit to složitými výpočty a posudky pro získání dalšího razítka bylo pro něj nesplnitelným úkolem a pro nadaci výzvou.

Podobné martyrium bylo se sehnáním posouzení, že hra na varhany neohrozí statiku katedrály. Tedy když se na ně zahraje naplno, aby to nerozvibrovalo katedrálu natolik, že by z ní začalo něco padat. Jen najít firmu, která je schopna toto kvalifikovaně za pomoci nejmodernější techniky změřit, bylo během na dlouhou trať. Nakonec pomohl zvon Zikmund, který se do testu zapojil.  „Udeřili jsme na Zikmunda a měřilo se“ zavzpomínal Mátl. Katedrála podle něho požívá úplně největší ochrany, kterou si lze v Česku přestavit. „Jsme rádi, že se stát o katedrálu stará opravdu zodpovědně a je tedy pochopitelné že má péči, aby se nepoškodila,“ dodal.

A výčet neočekávaných úkolů nekončí. Další razítko muselo posvětit i složitý projekt lešení imaginárně vytvořeného pro budoucí opravu rozety, která může nastat za třicet až padesát let. Už dnes je tak nakreslené řešení, jak to má vypadat a jak jednou postavit bezpečné lešení za novými varhany.

Práce na nástroji nicméně neskončí ani poté, co budou konečně v katedrále instalovány. Až tehdy se doladí jejich unikátní skleněný design, který navrhl a sponzorsky financuje Škoda Auto. Český křišťál od firmy Lasvit má odrážet českou tradici a kulturu. Půjde o snad o vůbec první varhany na světě se sklem.

Až na místě se také bude domýšlet osvětlení varhan. Nejprve se musí zjistit, jak si s nimi „pohrává“ sluneční světlo či noční osvětlení Hradu. To už ale bude úplná tečka za projektem, který odstartoval před více než pěti lety.

Hotové varhany se pak požehnají při slavnostní mši při nějaké významné připomínce. Tou může být třeba na posvícení katedrály po dostavbě, což je vždy 12. května, či na svátek svatého Víta 15. června, na položení základního kamene jednadvacátého listopadu či výročí republiky nebo na svatého Václava. Dárci, kterých je nyní přes osm tisíc, pak budou pozváni na slavnostní zahajovací koncerty. Jejich jména či u větších píšťal poselství zůstanou každopádně ve varhanách pro paměť dalších generací.