Let’s finish the construction of the St. Vitus Cathedral, the symbol of the Czech Republic.
Support the project of purchasing a new St. Vitus organ with a one-time donation. Just scan the QR code in your banking app on your phone. We would like to thank all donors.
Bank account number: 7191292/0800
Velvyslanec České republiky ve Španělsku, pan Libor Sečka, navštívil dílnu Organos německého stavitele varhan Gerharda Grenzinga ve městě El Papiol u Barcelony. Pan velvyslanec si prohlédl 17 metrů vysoký nástroj, který již je dokončen a připraven k přesunu do katedrály sv. Víta v Praze.
Také o letošních Vánocích bude možné obdarovat své milované píšťalou ze svatovítských varhan. Prostřednictvím adopce píšťal je možné přispět na jednu nebo více varhanních píšťal a podpořit tak dokončení dlouholetého projektu a velkých snah o symbolické zakončení stavby svatovítské katedrály.
Píšťalu svatovítských varhan můžete adoptovat pro sebe nebo jí obdarovat své blízké. Píšťaly k adopci jsou dostupné v cenových hladinách od 10.000 Kč do 30.000 Kč. Každý k adoptované píšťale obdrží dárkovou kazetu se symbolickou kovovou píšťalou a ručně nadepsaným certifikátem.
V úterý 21. listopadu proběhl IV. benefiční koncert na podporu dostavby svatovítských varhan v katedrále sv. Víta. Koncert, na kterém se představili umělci jako Jan Smigmator, Český národní symfonický orchestr, Kateřina Kněžíková nebo Adam Plachetka, a který živě přenášela Česká televize a Český rozhlas, sledovalo přes sto tisíc diváků a během hodinu a půl dlouhého přenosu se povedlo vybrat přes 1,2 milionu korun. Nové varhany se budou instalovat v západní kruchtě přibližně půl roku po dokončení nutných technických úprav prostoru, které již započaly.
V pražské katedrále svatých Víta, Václava a Vojtěcha se chystá poslední benefiční koncert pro nové varhany. Jak moc se tedy přiblížila chvíle, kdy se v národním svatostánku rozezní? O drobných přispěvatelích, radostech i úskalích kolem tohoto velkolepého projektu si popovídáme s vedoucím sekretariátu arcibiskupa a členem správní rady Nadačního fondu Svatovítské varhany, Vojtěchem Mátlem. Zve vás Hana Scharffová.
It would be difficult to find a structure in our country, which could be the equal of the cathedral of St. Vitus. It is a spiritual institution that shapes our relationship with the Creator. It is the first basilica in the country. Moreover, while it may be seen as a visual textbook of Christianity, at the same time it is at the crossroads of our history, where decisions were made about historical outcomes in our land. It is one of the greatest works of art in our country, which in a minute space, concentrates many artistic stages in many contexts. The cathedral is a visual witness to past events and helped to shape our own identity. It is also, however, a living organism, which evolved over half a millennium and even today is still not complete.
It is hard to imagine Prague today without the silhouette of the cathedral. And yet, this silhouette actually looked quite different until recent times. Half of the building (the nave) was missing and was not completed till 1929. The Metropolitan Church is such monumental work, that it will probably never be absolutely completed. Nevertheless, something very significant is missing to this day because, at the completion of construction, there were insufficient funds to install a new organ in the western choir loft of the cathedral. Several attempts have been made; all have been unsuccessful. Finally, today we have a new opportunity. It is up to us to in a time of peace and freedom to fulfill the legacy of our predecessors, in particular, that of the father of the nation, Charles IV and to ‘complete’ the cathedral.
The organ, because of its magnificence, is called the ‘king of instruments’. But is not the instrument of earthly kings for the organ speaks in the voice of God that sometimes gently whispers and infuses our soul with peaceful joy and at other times roars and thunders, sending shivers up our spine. The beauty of the organ lies in the fact that in spite of its monumentality it fulfills the word of Him who did not come to be served, but to serve. Anyone who listens to the music of the organ, is taught humility. It leads one to the art of listening and of harmonizing one’s relationship with his neighbor through singing and prayer. The organ leads us to a more genuine relationship not only with God, but also with our neighbor. For this reason, we want to work together to contribute to the glory of God, to the renown of St. Vitus Cathedral and to the further evolution of the famous musical traditions of our nation.
Dominik Duka OP, Cardinal Archbishop of Prague
The idea of the building of a new organ never disappeared completely: it repeatedly re-emerged, only to be postponed to more favourable times as a result of adverse society-wide events of the war years and also due to the post-war conditions.
A new instrument may be regarded as a testimony to the capabilities, experience and knowledge of the present generation as well as acting as a legacy to future generations.
The organ building company of Gerhard Grenzing is one of the most experienced companies in this field: it has successfully completed 220 restoration and building projects across continents.
To this day, we’ve successfully raised: 78,836,673 CZK
Thank you!
The St. Vitus Organ Fund was established in accordance with Act No. 227/1997 Sb. by its registration into the fund registry administered by the Municipal Court in Prague, file ref. N 1123, on 19 March 2014.
The registration number of the fund is 02794471.
The bank account of the fund is 2109930876/2700.
Registered office: Hradčanské náměstí 56/16, 119 02 Prague 1 – Hradčany
Purpose of the fund: acquisition of a new representative organ for the St. Vitus Cathedral
Contact:
František Falta
Coordinator of the Organ for the Cathedral project
e-mail: Frantisek.Falta@apha.cz
phone: +420 733 164 063
Members of the Managing Board:
Members of the Supervisory Board:
Media inquiries:
Šimon Slavík
Project press agent
e-mail: slavik@bohemianheritage.cz
telefon: +420 734 335 438
Contact for others parties involved in the Organ for the Cathedral project:
Vojtěch Mátl
Vice-chairman of the Supervisory Board
e-mail: vojtech.matl@apha.cz
telefon: +420 737 215 326
Jakub Skřejpek
Bohemian Heritage Fund
e-mail: skrejpek@bohemianheritage.cz
Každý hudební sloh si vyžaduje jistý typ varhan. V zásadě existují dva pohledy. Buď se staví kopie nějakého slavného nástroje, nebo usilujeme o to, aby byl nástroj co nejvíce univerzální. My potřebujeme originální, technicky dokonalý nástroj. Inspirující jsou pro mě varhany v pařížském kostele sv. Eustacha. Je potřeba, aby nástroj disponoval velkým spektrem barevných rejstříků a bylo možné na něj zahrát hudbu od Bachovy Passacaglie až po současné autory.
Současné třímanuálové Mölzerovy varhany na Wohlmutově kruchtě jsou sice krásným romantickým impresionistickým nástrojem, ale v okamžiku, kdy se katedrála naplní několika tisíci lidmi, je zřejmé, že je dostačující pouze pro starou část katedrály. Potřebujeme tedy postavit veliký nástroj, který bude slyšet v celé lodi. Pro ten byl vystavěn velký novogotický kůr, nad hlavním vchodem s rozetou navrženou Františkem Kyselou, jehož námět „stvoření světa“ je dílem biskupa Antonína Podlahy.
Varhany jsou nesmírně důležitou součástí identity katedrály. Říká se, že lze o člověku leccos poznat podle jeho hlasu a pro varhany to platí rovněž. V hlase nelze nic zamaskovat. Hlas zrcadlí duši. I varhanář vtiskne do varhan svou osobitost a atmosféru doby. Musíme mít na paměti, že nové varhany budou dlouhá léta naší vizitkou. Takový nástroj o nás řekne nejen to, jak daleko dospěl technický vývoj varhanářství ve světě, ale bude vypovídat i o velkorysosti našeho národa v jeho vztahu ke katedrále a Stvořiteli.
Josef Kšica, regenschori katedrály Sv. Víta